Regulamin obrad Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Sportowego

Klub Strzelecki SNAJPER w Lubrzy

 

1.Walne Zgromadzenia otwiera Prezes Stowarzyszenia, stwierdza czy zostało ono zwołane zgodnie z przepisami statutu oraz powołuje protokólanta. Walne Zgromadzenie wybiera spośród członków Stowarzyszenia prezydium w składzie : przewodniczący i sekretarz.

W przypadku, gdy Walne Zgromadzenie zostało zwołane:

- na wniosek Komisji Rewizyjnej lub ¼ ogólnej liczby członków Stowarzyszenia –przewodniczy członek Stowarzyszenia wybrany przez Walne Zgromadzenie .Przewodniczący może zaprosić do prezydium Walnego Zgromadzenia przedstawicieli przybyłych na Zgromadzenie oraz inne osoby.

2.Przewodniczący odczytuje regulamin obrad Walnego Zgromadzenia i poddaje go pod głosowanie , po czym przedstawia programowy porządek obrad. Walne Zgromadzenie może zmienić porządek obrad rozesłany członkom poprzez zrezygnowanie z punktów porządku, zmianę kolejności poszczególnych punktów, ewentualnie uzupełnienia porządków. Nie może ono dotyczyć sprawy zmiany statutu.

3. W zależności od potrzeby Walne Zgromadzenie powołuje spośród obecnych członków Stowarzyszenia posiadających prawo wybieralności następujące komisje :

a) mandatowo-skrutacyjną (wyborczą) w składzie od 2 do 5 osób , celem ustalenia liczby osób uprawnionych do głosowania ( na podstawie listy obecności), przeprowadzenia głosowania , ustalenia liczby głosujących oraz wyniki głosowania,

b) wnioskową w składzie od 2 do 5 osób , celem opracowania i przedstawienia Walnemu Zgromadzeniu projektu Uchwał i wniosków do uchwalenia, w tym wniosku o udzielenie absolutorium.

4.Członkowie Komisji wybierają spośród siebie :

Przewodniczącego, zastępcę i sekretarza.

Każdy członek Komisji ma jeden głos i prawo głosu wykonuje tylko osobiście.

Ustalenia, propozycje lub wnioski Komisji zapadają w trybie jawnym zwykłą większością głosów .Materiały z prac Komisji przedstawiają Walnemu Zgromadzeniu Przewodniczący Komisji lub Przewodniczący Walnego Zgromadzenia.

Do udziału w pracach Komisji wnioskowej mogą być zaproszone inne osoby, którym przysługuje głos doradczy. Z obrad Komisji sporządzane są protokoły , które podpisują wszyscy członkowie Komisji.

5.Obrady odbywają się zgodnie z przyjętym porządkiem obrad oraz regulaminem. Dyskusja odbywa się po omówieniu każdego punktu porządku obrad lub nad kilkoma punktami łącznie ,zależnie od decyzji Przewodniczącego i porządku obrad..Mówcy wypowiadają się w kolejności zgłoszenia lub zapisu-po udzieleniu głosu przez Przewodniczącego.

6.Poza kolejnością udziela się głosu w sprawach formalnych.

Za sprawę formalną uważa się wnioski o przerwaniu dyskusji , wnioski o przyjęciu regulaminu i protokółu z poprzedniego Walnego Zgromadzenia bez ich czytania, o odłożenie sprawy i przekazanie jej Komisji , o ograniczenie czasu przemówień , o zarządzanie przerwy , o zamknięcie listy mówców , o głosowanie bez dyskusji oraz w nagłej sprawie; sprawa uznana za nagłą wchodzi na obrady przed innymi uprzednio zgłoszonymi , w sprawach nagłych obowiązują przepisy dotyczące „ wolnych wniosków”.

7. W razie zgłoszenia wniosku w sprawie formalnej, Przewodniczący udziela tylko jednego głosu do wypowiedzenia się za wnioskiem oraz jednego głosu w sprawie przeciwnej –po czym zarządza się głosowanie. W przypadku zgłoszenia kilku wniosków w tej samej sprawie o kolejności ich głosowania decyduje Przewodniczący Walnego Zgromadzenia , biorąc pod uwagę wnioski najdalej idące.

8.Uchwały Walnego Zgromadzenia są prawomocne jeżeli :

a)zostało ono zwołane zgodnie z postanowieniami statutu oraz jest zdolne do podejmowania uchwał ,

b) podjęte zostały w sprawach objętych porządkiem obrad uchwalonym przez delegatów,

c)zachowano obowiązujący tryb głosowania oraz podjęte zostały większością głosów.

9.Uchwały na Walnym Zgromadzeniu zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów , z tym, że:

a) wybory do organów samorządnych Stowarzyszenia mogą wystąpić w głosowaniu tajnym, jeżeli liczba kandydatów przekracza liczbę miejsc lub w przypadku braku jednomyślności co do przeprowadzania wyborów w trybie jawnym ; warunkiem wyboru jest uzyskanie co najmniej 50 % oddanych głosów ;jako głosy oddane liczy się wszystkie głosy „ważne” i nieważne ; głosy „wstrzymujące się” traktuję się jako głosy nie oddane,

b) uchwały o zmianie statutu, uzupełnienia porządku obrad oraz w sprawach dodatkowo wprowadzonych na porządek obrad wymagają dla swej ważności co najmniej 2/3 głosów obecnych uprawnionych do głosowania. Jako uprawnionych do głosowania uwzględnia się wszystkich delegatów Stowarzyszenia obecnych na sali i posiadających prawo głosowania.

10.Głosowanie jawne odbywa się przez podniesienie ręki ( z mandatem –jeżeli zostały one wydane ), przy czym najpierw głosuję się za wnioskiem a następnie „przeciw”.

11.Głosowanie tajne odbywa się na kartkach. Głosowanie takie przeprowadzi się w przypadkach określonych w statucie Stowarzyszenia, a na żądanie większości delegatów także w innych sprawach.

12.Po przeprowadzeniu głosowania , Przewodniczący Walnego Zgromadzenia lub Przewodniczący Komisji Mandatowo –Skrutacyjnej ogłasza wyniki.

13.Przeprowadzenie wyborów do organów samorządowych Stowarzyszenia oraz głosowań tajnych odbywa się wg następujących zasad:

a) do Zarządu, Komisji Rewizyjnej mogą być wybierani wyłącznie członkowie Stowarzyszenia , którzy wyrazili zgodę na kandydowanie. Wybór do jednego organu uniemożliwia kandydowanie do któregokolwiek z pozostałych organów Stowarzyszenia,

b)kandydatury do organów Stowarzyszenia zgłaszane są przez delegatów ,

W przypadku powołania Komisji Mandatowo Skrutacyjnej zgłasza się kandydatury do organów Stowarzyszenia liczbie odpowiadającej ilości miejsc określonej w statucie –łącznie z zastępcami członków. Zgłoszenie dalszych kandydatur może nastąpić z sali z tym, że jeden obecny delegat może zgłosić tylko po 1 kandydaturze do danego organu. Na Prezesa Stowarzyszenia może być dodatkowo zgłoszony jeszcze jeden kandydat, a w odniesieniu do pozostałych organów-w granicach nieprzekraczających 50 % w stosunku do liczby miejsc.

Zaproponowany kandydat z sali musi uzyskać ponad 50 % głosów delegatów Walnego Zgromadzenia.

Nazwiska i imiona kandydatur, po przyjęciu ich na listy przez Walne Zgromadzenie, umieszczone są na kartkach do głosowania oddzielnie na Prezesa, oddzielnie na członków i zastępców członków Zarządu i analogicznie na członków i zastępców członków Komisji Rewizyjnej. Zamiast oddzielnych kart do głosowania wszystkie kandydatury mogą być wpisane na jednej kartce z tym, że winne one być podane w czterech wydzielonych grupach. Kandydatury wpisywane są w kolejności alfabetycznej :najpierw zgłoszeni przez Komisję Matkę , a następnie zgłoszeni z sali, chyba , że Walne Zgromadzenie postanowi inaczej; w przypadku przeprowadzenia głosowania w innej sprawie –treść kartki do głosowania jest sformułowana alternatywnie (np. odwołanie uwzględnić lub odrzucić).

c)kartki do głosowania opatrzone są pieczęcią Stowarzyszenia, rozdaje Komisja Mandatowo –Skrutacyjna wszystkim osobom uprawnionym do głosowania oraz informacje o ustalonym sposobie ich wypełniania.

d)kartka jest wypełniona prawidłowo i głos jest ważny jeżeli :

-liczba osób figurujących na kartce nie przekracza ilości miejsc danego organu określonej statutem Stowarzyszenia

-na kartce nie umieszczono żadnych dopisków

W przypadku nie zachowania się w/w warunków oraz jeżeli dokonane skreślenia nie są jednoznaczne i nie można ustalić kogo dotyczą –głos traktuje się jako nieważny.

a)po wypełnieniu kartek Komisja Mandatowo-Skrutacyjna zbiera je do urny wg listy obecności (lub wydanych mandatów )oraz dokonuje obliczeń wyników głosowania i sporządza protokół, w którym w szczególności należy podać liczby: delegatów obecnych na Walnym Zgromadzeniu i uprawnionych do głosowania –wg listy obecności , oddanych ważnych głosów lub kandydaturą , głosów oddanych przeciw wnioskowi lub kandydaturze oraz osób wstrzymujących się od głosowania jak również imiona i nazwiska osób wybranych oraz z podaniem ilości otrzymanych przez nich głosów. O wyborze na członków lub zastępców członków danego organu rozstrzyga kolejność wynikająca z liczby otrzymanych głosów ,a w przypadku równości głosów –kolejność umieszczania na kartce głosowania,

b)przeprowadzanie wyborów w trybie jawnym następuje poprzez głosowanie na poszczególnych kandydatów lub kolejno do każdego organu , zależnie od woli Walnego Zgromadzenia.

14.W przypadku niewłaściwego zachowania się lub niestosowania się do przepisów niniejszego regulaminu, przewodniczący Walnego Zgromadzenia może udzielić uczestnikowi zebrania upomnienia w drodze przywołania go do porządku. Trzykrotne upomnienie może spowodować odebranie głosu, zaś po następnym przewinieniu-wykluczenie z Obrad Walnego Zgromadzenia .

15.W sprawach omawianych w „wolnych wnioskach” nie mogą być podejmowane uchwały; sprawy zgłoszone i przyjęte przez Walne Zgromadzenie powinny być umieszczone , w razie potrzeby , na porządku obrad najbliższego Walnego Zgromadzenia względnie mogą być przyjęte w formie opinii ewentualnie jako wnioski i postulaty pod adresem PZSS

16. Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół , który podpisują Przewodniczący Walnego Zgromadzenia i protokólant.

Protokół powinien zawierać :datę i miejsce obrad, liczbę obecnych delegatów , listę obecnych gości , porządek obrad , streszczenie wygłoszonych sprawozdań i referatów (ewentualnie stwierdzenie , że stanowią one załączniki do protokołu) streszczenie wypowiedzi kolejnych dyskutantów , treść podjętych uchwał i wyniki głosowań w tym także wyboru, wniesione zastrzeżenia oraz treść zgłoszonych i uchwalonych wniosków i postulatów.

Załącznikami do protokołu są listy obecności członków wraz z podpisami , protokoły z czynności Komisji , zapieczętowane koperty z kartkami dotyczącymi głosowań tajnych, oświadczenia złożone na piśmie do Walnego Zgromadzenia oraz inne niezbędne materiały

 

Przewodniczy WZ

….........................................

Strzelnica  sportowa  "Snajper"  Lubrza

  660 494 636

"Snajper"   Lubrza